A fejlesztő foglalkoztatás fontos társadalmi feladat a megváltozott munkaképességű és a fogyatékossággal élő személyek ellátásában, rehabilitációjában. Az orvosi és szociális rehabilitáció mellett fontos a fogyatékos, egészségkárosodott személyek munkavégzési képességének megőrzése, fejlesztése.
A fejlesztő foglalkoztatás, mint önálló szociális szolgáltatás 2017. április 1-jén indult.
Fejlesztő foglalkoztatás célja: a gondozási, fejlesztési, illetve rehabilitációs tervben foglaltak szerint az egyén egészségi állapotának, korának, fizikai és mentális állapotának megfelelő fejlesztési és foglalkoztatási szolgáltatás biztosítása útján, az egyén felkészítése az önálló munkavégzésre vagy a nyílt munkaerőpiacon történő elhelyezkedésre.
A fejlesztő foglalkoztatás formái:
a) Fejlesztési jogviszony
b) Munka törvénykönyve szerinti határozott idejű munkaviszony
Fejlesztési jogviszony:
Munka-, szervezetpszichológus javaslata, vagy rehabilitációs alkalmassági vizsgálat eredményeképpen kiadott, hatályos, munka-rehabilitációt javasoló szakvélemény alapján, egyéni foglalkoztatási tervben foglaltak szerint akkor hozható létre, ha az ellátott kompetenciái nem érik el az önálló munkavégzéshez szükséges szintet.
Célja: az ellátott testi és szellemi képességeinek, valamint a munkavégzéssel összefüggő készségeinek helyreállítása, megőrzése és fejlesztése, továbbá az ellátott felkészítése az önálló munkavégzésre.
Fejlesztési szerződéssel jön létre, amelyet az ellátott, illetve törvényes képviselője írásban köt a fejlesztő foglalkoztatást nyújtó szolgáltató intézmény vezetőjével.
Munka törvénykönyve szerinti határozott idejű munkaviszony:
Célja: az önálló munkavégzést segítő képességek, készségek fenntartása, fejlesztése, új munkafolyamatok megismerése, új szakma elsajátítása, az ellátott felkészítése a nyílt munkaerőpiacon történő munkavégzésre.
A Mt. szerinti határozott idejű munkaviszony az ellátásra jogosult személy és az intézmény között létrejött, legfeljebb 1 évre szóló határozott idejű munkaszerződés, melyre a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény előírásai mérvadóak.
A Mt. szerinti határozott idejű foglalkoztatás időtartama legkevesebb napi 4 óra, heti 20 óra, de nem haladhatja meg a napi 8 órát és a heti 40 órát.
Az ellátott havi munkaidőkeretben, egyenlőtlen napi munkaidő beosztással is foglalkoztatható.
Az intézményi jogviszony megszűnése esetén a munkaviszony, illetve a fejlesztési jogviszony is megszűnik. A fejlesztő foglalkoztatásra irányuló munkaviszony vagy fejlesztési jogviszony intézményi jogviszony alapján szociális szolgáltatást, ellátást nyújtó intézménnyel, szolgáltatóval, vagy más, a szolgáltatói nyilvántartásba fejlesztő foglalkoztatást nyújtóként bejegyzett szervezettel állhat fenn.
A foglalkoztatás helyszíne:
a. Fejlesztési jogviszony
Körmendi Szociális Szolgáltató és Információs Központ
Fogyatékosok Nappali Intézménye
9900 Körmend, Thököly u. 46.
62 m2-en foglalkoztató helyiség, pihenőszoba, ebédlő, tálaló konyha, pincehelyiségben tornaterem, öltöző.
b. Munka törvénykönyve szerinti foglalkoztatás
Körmendi Szociális Szolgáltató és Információs Központ
Fejlesztő Foglalkoztató
9900 Körmend, Hunyadi út 8.
244 m2-en 2 x 39 m2 alapterületű foglalkoztató helyiség, teakonyha, öltöző, raktár, iroda, mellékhelyiségek.